Jdi na obsah Jdi na menu

Biblický teologický seminář

5. 9. 2007

Nový teologický seminář v České republice

V horizontu několika týdnů by měl být zahájen provoz nového teologického semináře v České republice. Instituce ponese název Biblický teologický seminář. Iniciativa k jeho založení vzešla z prostředí Bratrské jednoty baptistů (BJB) v ČR a původně se také mělo jednat o společný projekt celé této denominace. Nejvyšší orgán BJB – Sjezd delegátů, však plány na vybudování nové školy odmítl. Důvodem byla zejména neshoda v celkovém směřování a teologické koncepci, podle které má studium probíhat. Jednou z podstatných kontroverzních otázek je složení učitelského sboru, který je z velké části tvořen americkými pedagogy z Southeastern Baptist Theological Seminary. Lze předpokládat, že tady se také nalézá hlavní zdroj financí na celý projekt. Vyhraněně konzervativní postoje Jižní baptistické konvence (SBC) přitom byly v uplynulých letech často příčinou rozporů v celosvětovém baptistickém hnutí (viz Protestant 3/2006).

V této souvislosti může být zajímavou skutečností, že také postupná radikalizace SBC probíhala za vydatného přispění teologického semináře, který v krátké době vyškolil novou, fundamentálně orientovanou generaci kazatelů.

Určité napětí také vyvolává fakt, že Praha je v současnosti sídlem Mezinárodního baptistického teologického semináře, jehož zřizovatelem je Světový svaz baptistů. Když k tomu připočteme příležitost studovat teologii na mnoha dalších školách, nabízí se otázka, zda skutečně potřebuje denominace s necelými třemi tisíci členů další teologickou školu?

Přesto, že Biblický teologický seminář zůstal pouze zájmovou aktivitou některých členů BJB, již v následujícím školním roce by měl sloužit také k vzdělávání baptistických kandidátů kazatelské služby. Nechme se překvapit dalším vývojem událostí.

Více informací o BTS najdete na adrese:

http://www.btscz.com/

Článek vyšel v časopise Protestant

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář